DRUŻYNOWE I INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA JUNIORÓW


W terminie 9-10 kwietnia 2022 roku odbyły się Drużynowe oraz Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorek i Juniorów w tenisie stołowym. Zawody odbyły się w Jastrzębiu Zdroju w hali Omega. W sobotę KTS Gliwice reprezentowały trzy drużyny. Dwie męskie i jedna żeńska. Juniorki wystąpiły w składzie: Natalia Gąsior oraz Wiktoria Pasińska. Natalia to zaprawiona w bojach pierwszoligowa zawodniczka, natomiast Wiktoria dopiero uczy się grać w tenisa stołowego. Dziewczyny przegrały w półfinale i uplasowały się na czwartym miejscu. Podium było bardzo blisko. Trzeba wyróżnić Wiktorię za postawę. Mierzyła się z bardziej doświadczonymi rywalkami i robiła wszystko co w jej mocy, aby wygrać. Natalia wygrała wszystkie single w świetnym stylu. O przegranej o medal zdecydowała gra podwójna.

Juniorzy wystąpili w składach: Drużyna 1 – Krzysiek Gumiński, Piotrek Ostachowski, Filip Rułka i Miłosz Piecowski oraz Drużyna 2 – Bartek Gala, Dawid Gala, Michał Bodnar i Dawid Stużyński. Drużyna 1 w półfinale zmierzyła się z reprezentacją MOSM Tychy i wygrała 3-0. Drużyna 2 zmierzyła się z bardzo silnymi przeciwnikami z MKS Skarbek 1 Tarnowskie Góry. Rok temu chłopacy przegrali z nimi w tym samym składzie. W tym roku nasi juniorzy wygrali 3-0. Taki progres cieszy i świadczy o olbrzymim nakładzie wartościowej pracy. Nasi juniorzy grali jakościowo oraz taktycznie. Zagrali bardzo dojrzałe partie. Wspierani byli aż przez trzech trenerów. Drużyną dowodził Marcin Bodnar. Pomagał mu Piotrek Bittmann. Zaznaczyć wypada postawę Michała Bodnara, który grał mierząc się z chorobą a mimo to wygrał ze świetnie dysponowanym Mikołajem Adamczykiem. W finale zmierzyły się obie drużyny KTS Gliwice, tym samym torując sobie drogę do Drużynowych Mistrzostw Polski. W finale bardzo zacięty pojedynek stoczyli Bartek Gala z Miłoszem Piecowskim. Z bardzo dobrej strony pokazał się Dawid Stużyński walcząc do ostatniej kropli potu. Finał drużynowych Mistrzostw Śląska wygrała w pięknym stylu drużyna 1 KTS Gliwic w składzie Piotrek Ostachowski, Filip Rułka, Krzysiek Gumiński oraz Miłosz Piecowski.


W niedzielę odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Śląska. Barwy KTS Gliwice w juniorkach reprezentowała Natalia Gąsior, której kouczował i którą wspierał Dariusz Steuer. Natalia wywalczyła w świetnym stylu brązowy medal pokonując Marię Gulbę i Amelię Wiącek. Natalka przegrała dopiero w półfinale ze świetnie dysponowaną triumfatorką turnieju Natalią Szymczyk. Mecz obfitował w wiele długich i spektakularnych wymian. Liczny skład juniorów reprezentował KTS Gliwice, co oznacza że nie mogło się obejść bez bratobójczych pojedynków. Derby wewnątrz-klubowe miały decydujący wpływ na podział medali. Wyróżnić należy postawę Filipa Rułka. Filip bardzo solidnie przepracował BPS – Bezpośrednie Przygotowania Startowe uczestnicząc we wszystkich treningach klubowych w marcu i kwietniu. Nie wszyscy zawodnicy – z powodu kontuzji i chorób – mogli sobie na to pozwolić. Efekty pracy było widać w trakcie turnieju. Filip grał aktywnie i był najbliżej zwycięstwa z Bartkiem Skórko ze wszystkich zawodników. Filip pokonał w ćwierćfinale Piotrka Ostachowskiego a o finał przegrał w siódmym secie z triumfatorem turnieju – Bartkiem Skórko w spektakularnym pojedynku. Filip poprawił strukturę bekhendu topspina. Gra aktywniej i bliżej stołu, niż dawniej. Krok po kroku i moduł po module rozwija umiejętności. Filip zdobył brązowy medal w grze pojedynczej juniorów…


Krzysiek Gumiński stoczył wiele trudnych pojedynków. Zaczęło się jak w dreszczowcu Hitchccock’a od ‘’trzęsienia ziemi’’ i trwało tak do końca zawodów. Pierwszy mecz w turnieju zaczął Krzysiek od stanu 0 – 2 w setach z Tomaszem Wrześniakiem, który grał rewelacyjnie. Zimna krew, waleczność i żelazna taktyka sprawiły, że ‘’odpalił się’’ i wygrał w pięknym stylu. W kolejnym pojedynku Krzysiek zmierzył się z Pawłem Polokiem. Paweł grał jakościowo i nieprzyjemnie. Dysponuje bardzo trudnym serwem kucanym półdługim i ma świetnie wytrenowany fragment gry: serwis kontratak. Krzysiek wygrał z Pawłem jakościowy pojedynek, w trakcie którego musiał wykazać się czuciem gry i sprytem odbierając nieprzyjemne serwisy. W półfinale zmierzył się z Miłoszem Piecowskim. Miłosz zasłużył na pochwałę. W trakcie turnieju grał jakościowy tenis stołowy wygrywając kolejne pojedynki w pięknym stylu. Miłosz dysponuje silnym forhendem topspinem i walczy o inicjatywę w każdej akcji. To był wyrównany i spektakularny pojedynek. Zawodnicy szli łeb w łeb. Cios za cios, ząb za ząb. ‘’Uliczna bójka’’. W siódmym secie Miłosz wypracował kilkupunktową przewagę w końcówce. Krzysiek odrobił starty i przemógł rywala. Krzyśka warto pochwalić za niezłomną wolę walki a Miłosza za jakościowy styl gry. Miłosz grał w tym meczu bardzo aktywnie… W finale zmierzyli się Krzysiek Gumiński i Bartek Skórko. Mecz był wyrównany. Krzysiek mógł zwyciężyć, gdyby wykorzystał wielopunktowe prowadzenie, które obejmował w wielu setach ale srebrny medal Mistrzostw Śląska to także powód do dumy, tym bardziej że Krzysiek ma już w swojej kolekcji Złoto w singlu z ubiegłego roku. Kolejny rozdział turnieju odbył się pod hasłem debli i gier mieszanych. Miksty i deble przyniosły reprezentantom KTS Gliwice mrowie sukcesów i medali.


Para deblowa Piotrek Ostachowski i Krzysiek Gumiński zwyciężyła turniej debla. Trening czyni mistrza. Chłopacy trenowali razem debla przez cały sezon i oto są efekty. Na początku sezonu debel borykał się z pewnymi trudnościami ale finalnie wyszła niezła pokazówka. Piotrek i Krzysiek grali aktywnie i jakościowo. Piotrek grał bardzo aktywnie zarówno gry podwójne jak single. Krzysiek w parze z Natalką Gąsior rozegrali finał przeciw parze Natalka Szymczyk, Piotrek Ostachowski. Parę Natalka, Piotrek do finału zaprowadził Piotrek Bittmann. Finałowe pojedynki były jakościowe a o wyniku często decydował łut szczęścia ale nie zawsze, gdyż Piotrek wielokrotnie wykazał się jakościowymi umiejętnościami oraz inicjatywą, natomiast Natalka Szymczyk grała z siłą gry chłopaków. Często – w mikście – juniorzy zdobywają punkty na juniorkach. Nie z Natalką takie numery. Trzecie miejsce zajął mikst Laura Kałużny w parze z Filipem Rułka. Przepiękny mecz wygrali w ćwierćfinale przeciwko Faustynie Cieślik i Oliwierowi Gwizdoniowi. Momentami przecierałem oczy ze zdumienia, gdy Laura i Filip serwowali zagrania rodem z Eurosportu. Trzy medale padły łupem KTS Gliwice na trzy możliwe. To olbrzymi sukces. Warto dodać, że srebrny medal w debla zdobyła para Filip Rułka, Bartek Skórko. Kolejny sukces… Wypada wyróżnić debel w parze: Bartek Gala i Jakub Jęsiek. Zwyciężyli z parą Oliwier Gwizdoń oraz Michał Łysakowski w jakościowym stylu. Gdyby Dawid Gala oraz Bartek Gala walczyli w taki sam sposób single jak deble mogliby powalczyć o medale w grze pojedynczej. Reasumując Natalia oraz nasi juniorzy Piotrek, Krzysiek, Filip zdobyli medale w każdej konkurencji. Miłosz Piecowski zdobył brązowy medal w singla oraz złoty w drużynówce. To olbrzymi sukces. W sumie załoga KTS Gliwice wywalczyła 21 medali… W osobnej kategorii o to, kto zdobył najwięcej złotych medali uplasował się Piotrek Ostachowski na pierwszym miejscu. Piotrek zdobył aż trzy złote medale: dwa w grach podwójnych oraz jeden w grze drużynowej. Rzadko się zdarza, aby jeden zawodnik zgromadził aż trzy złote medale. Gratulacje Piotrek! Turniej dobiegł końca i chcę podziękować wszystkim coachom, którzy przyczynili się do sukcesów a więc Darkowi Steurowi, który jednocześnie pełnił funkcję coacha i prezesa, Marcinowi Bodnarowi , Piotrkowi Bittmannowi oraz Ani Rusin, która kouczowała z licznymi sukcesami na obu turniejach: Eliminacyjnym Do Mistrzostw Polski Kadetów i w trakcie Indywidualnych Mistrzostw Śląska Juniorów. Rodzicom dziękuję za kibicowanie i wspieranie załogi.


Jan Ciepiał trener koordynator KTS Gliwice


Fotogaleria z zawodów:


Relacja Video ->


Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów
Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów
Jan Ciepiał Trener koordynator KTS Gliwice

216 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie